در مراسم رونمایی از سامانه «سیبنا» مطرح شد ؛ تأکید بر استقرار «سیبنا» در مجموعه مدیریت شهری

معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهرداری مشهد بر استقرار کامل سامانه «سیبنا» در مجموعه مدیریت‌های شهرداری مشهد تأکید کرد.
موسی شربتدار در مراسم رونمایی از سامانه «سیبنا» که در تالار قدیم شورای اسلامی شهر مشهد برگزار شد گفت: سامانه «سیبنا» محصول تجربه‌ اعتماد شهرداری به شرکت‌های دانش‌بنیان است که از اواخر سال ٨٩، ٩٠ کلید خورده و از سال ٩٢ در شهرداری مشهد با همکاری معاونت برنامه‌ریزی و اداری و مالی شهرداری مشهد از سوی شرکت دانش‌بنیان پیاده‌سازی شده و توسعه یافته است.
وی بیان کرد: هم‌اکنون حدود ٢٢٠٠ کاربر فعال در سطح ستاد، مناطق ١٣گانه و کلیه نواحی به‌کارگیری شده‌اند، به نحوی که در ١٠ماهه نخست سال ٩۵ تعداد ٢٧۵٣٩ سند مصوب، ٣٢٨١٩ سند تأمین اعتبار، و ۴۴٨۴۶ سند تخصیص وجه به صورت سیستمی ثبت شده است.
شربتدار در ادامه عنوان کرد: یکپارچه‌سازی، ایجاد نظام برنامه و بودجه مشارکتی، افزایش سلامت اداری، و اجرای بودجه‌ریزی بر مبنای عملکرد از اهداف استقرار سامانه «سیبنا» در مجموعه مدیریت‌های شهرداری مشهد است.
وی خاطر‌نشان کرد: یکپارچه‌سازی کلیه فرایندهای مرتبط با نظام برنامه و بودجه شهرداری مشهد می‌تواند کلیه هزینه‌ها و درآمدهای این نهاد را به صورت مکانیزه و آنلاین در کلیه سطوح ستاد، شهرداری‌های مناطق، سازمان‌های تابعه و مدیریت‌های مستقل، از مرحله پیشنهاد و تصویب تا هزینه‌کرد و تفریغ، در قالبی یکپارچه مدیریت کند.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهرداری مشهد ادامه داد: مشارکت تمام بخش‌های ستادی و عملیاتی در فرایند مدیریت منابع و مصارف سازمان نیز دیگر موضوعی است که در بحث سامانه «سیبنا» مطرح است که این مشارکت‌ها باید به نحوی باشد که دست‌اندرکاران نظام برنامه و بودجه در تمام مجموعه مدیریت شهری در محدوده مسئولیت‌ها و اختیارات تعریف‌شده وارد سامانه شوند و قسمتی از فرایندهای برنامه‌ریزی، نظارت و اجرا را انجام دهند که این امر در سامانه «سیبنا» انجام می‌گیرد.
شربتدار ابراز کرد: با اجرای کامل سامانه «سیبنا» این امکان وجود خواهد داشت که شهرداری مشهد بتواند ریال‌به‌ریال هزینه‌ها و درآمدهای خود را در کوتاه‌ترین زمان ممکن و در کلیه واحدهای تابعه رصد کند.
وی در ادامه یادآور شد: شفاف‌سازی، افزایش کارایی و افزایش اثربخشی از بسترهای اجرای بودجه‌ریزی بر مبنای عملکرد است.

استارت سامانه «سیبنا» از سال آینده شربتدار اظهار کرد: مدیریت کنترل و نظارت بر عملکرد بودجه با تولید گزارش‌ها و داشبوردهای مدیریتی، تعریف ساختار بودجه‌ریزی منابع و مصارف به صورت یکپارچه، کنترل جابه‌جایی منابع و مدیریت اصلاحیه‌های بودجه، امکان ایجاد فرم‌های پویا و سفارشی، ایجاد فرایندهای پویا، و امکان ایجاد فرایندهای شرطی از مزایای پیاده‌سازی سامانه «سیبنا» در مجموعه مدیریت‌های شهرداری مشهداست.
وی اضافه کرد: این سامانه مجهز به امضای دیجیتال (توکن)، دارای تأییدیه امنیت سازمان فاوا، مجهز به امکان ارسال پیامک با متن دلخواه برای گروهی از کاربران و ... است.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهرداری مشهد گفت: طراحی و پیاده‌سازی سامانه قبوض در سامانه برای مدیریت پرداخت قبوض و ارائه گزارش‌‌ها و اعمال کنترل‌های لازم، ثبت درخواست کالا، انجام دادن کار به صورت فرایندی و ... از دیگر امکانات این سامانه به شمار می‌آید.
شربتدار تأکید کرد: مجموعه‌های مدیران شهری انصافا شامل مدیران توانمندی است که روحیه کاری و وجود تعصب در اجرای امور در آن‌ها قابل‌تحسین و نشان از انجام دادن کار است.
وی عنوان کرد: در این راستا و به دلیل افزایش مشغله در مدیران و ... ابزارهای پیشرفته می‌توانند به کمک آیند و فشارها را کم کنند که تحقق کامل استقرار سامانه «سیبنا» در تمام مجموعه‌های مدیریت شهری افتخاری برای مجموعه شهرداری خواهد بود.
شربتدار اعلام کرد: امیدواریم پیوستن و ورود تمام سازمان‌ها به این سامانه تا انتهای امسال صورت بگیرد تا سال ٩۶ شاهد استفاده تمام مدیریت‌های مجموعه شهرداری از این سامانه
باشیم.
وی تصریح کرد: باید تمام تلاش و عزم خود را بر پیاده‌سازی این سامانه متمرکز کنیم و ضمن توجه جدی همگی برای به سامان رسیدن این پروژه همت کنیم تا به یکپارچگی در کل مجموعه شهرداری برسیم. در این راستا ما نیز ایرادهای مسیر را مرتفع خواهیم کرد، چرا که پیاده‌سازی هر چیزی در طول راه با ایرادهایی روبه‌روست که در طول مسیر رفع می‌شود.

نصب سامانه «سیبنا» در ۶ سازمان معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهرداری مشهد بیان کرد: یکی از موضوعات مهم در مجموعه شهرداری مشهد دقت زیاد در امور برنامه و بودجه است که با استقرار این سامانه ضمن افزایش دقت به کاربران عادی امتیازاتی تعلق می‌گیرد و به حذف کاغذ منجر می‌شود.
شربتدار خاطر‌نشان کرد: استقرار این سامانه در مجموعه مدیریت‌های شهرداری مشهد سبب گزارش‌دهی عملیات مدیریت‌های مختلف، کنترل برنامه‌ریزی‌ها برای رسیدن به اهداف، نیاز نداشتن به کاربر مناسب، قابل‌کنترل بودن پیشرفت امور بر اساس برنامه‌های زمان‌بندی‌شده، کمک به تصمیم‌گیری‌های مدیریتی، و ارزیابی عملکرد سازمان در تطبیق صورت‌های مالی با فرایند اصلاح پاسخ‌گویی به گزارش‌ها می‌شود.
وی تصریح کرد: این سامانه در اجرا و نظارت بازوی اجرایی مدیران ارشد خواهد بود، چرا که مدیران ارشد صاحبان نرم‌افزار این سامانه هستند و باید در حوزه‌های اداری و مالی و مجموعه‌های خود مطابق با خط‌مشی‌های سازمان به ارتقاء بپردازند.
شربتدار اعلام کرد: از بین ٢٠ سازمان در مجموعه شهرداری مشهد ۶ سازمان این سامانه را نصب کرده‌اند که در این راستا معاونت برنامه‌ریزی و توسعه شهرداری تمامی تنظیمات داخلی را برای این سازمان‌ها انجام داده است.
وی اضافه کرد: همچنین گروه برنامه و بودجه شهرداری مشهد آمادگی دارد که ضمن پیگیری مشکلات اجرایی تمام سازمان‌ها اقداماتی را انجام دهد که برنامه‌هایی بر اساس نیازمندی سازمان‌ها تدارک ببیند.
شربتدار تأکید کرد: همچنین ما آمادگی برگزاری جلسات کارشناسی با تک‌تک سازمان‌ها را داریم.
در پایان این مراسم از شرکت بهره‌برداری قطار شهری، شرکت الیت، سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات، سازمان پسماند، ترافیک، و حمل و نقل بار که به راه‌اندازی این سامانه در سازمان‌های خود پرداخته بودند تجلیل شد.  منبع

 

افزودن نظر جدید